yazdığımız destanı, birlikte yaşayacağız ...

Karabağlar’da Polat Manduz gerçeği ...

En son söyleyeceğim sözü en başta söyleyeyim. CHP’nin belediye kaybetmesi en kuvvetle muhtemel ilçe Karabağlar. Bunun çeşitli nedenleri var. Karabağlar’ın demografik yapısının yanı sıra, ilçenin (ilçe olmasına rağmen), bir türlü kentle entegrasyonun sağlanamaması bunun ilk nedeni. Bunu sağlayacak olan da metropol ilçe ayarında hizmet almasıdır. 2 dönemdir ilçeyi yöneten CHP’li belediyeler kente mutlaka bir şeyler kattılar; ancak ilçenin bir kimlik kazanması yönünde gerekli adımların atıldığını söylemek güç.

Konak’tan kopan Karabağlar, o kadar dezavantajlı bir konumdadır ki afet bölgesi gibi ilgi görmesi gerekir. Açıkçası, CHP’li belediye yönetimleri bu performansı ortaya koyamadılar. İlçenin hizmet görmesi ve merkezi hükümetten kaynaklı olması gereken hizmetleri çekmek adına üzerlerine düşeni yaptıkları kanaatinde değilim. Ama en önemlisi, Karabağlar’da halka öncülük edecek, Karabağlarlılık kimliğini güçlendirecek aurası ve siyasal karizması olan bir liderlik de çıkmadı.

Geçtiğimiz günlerde bir röportaj için Polat Manduz’la görüştüğümde 2014 yerel seçimlerinde yaşananlar geldi aklıma. Polat Manduz, CHP İlçe Başkanı’ydı ve merkez seçim bürosunu 10 bin kişilik bir mitingle açmıştı. Bunu neden söylüyorum? Aradan 4 yıl geçti, CHP’nin Karabağlar’daki merkez seçim bürosu iki yüzü geçmeyen bir kitleyle açılmıştı. Karabağlar CHP Örgütü’nün ciddi  bir heyecansızlık yaşadığı bu olaydan dahi anlaşılabilir.

Tekrar 2014’e dönelim. CHP, Karabağlar’da seçimi 11 bin 669 oyla kazandı. Yani aslında o dönemde İzmir’in en büyük ilçesinde bu kadar oy çok bir fark sayılmazdı. Ancak, özellikle seçime son üç gün kala ilçe başkanı Manduz’un adeta durumu tespit etmiş olmanın da verdiği bir özgüvenle mahallelerde yaptığı çalışmayı unutamam. Polat Manduz ve ekibi adeta uyumadı ve seçimi bu farkla kazandılar.

CHP içinden o dönemde edindiğim bilgilere göre CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM’de Polat Manduz ve arkadaşlarını ağırladığında şu sözleri söyler:

“Bize gelen araştırmalarda Karabağlar’da biz yüzde 4 geride olduğumuz bir ilçeydi. Siz, aslında kaybedilen bir ilçeyi aldınız. Size ve ekibinize çok teşekkür ediyorum. Sizin üstün çabanızla bu ilçe kazanıldı.”

Kılıçdaroğlu’nun sözleri bir kenarda dursun ve şimdiki siyasal yelpazeye bakalım. MHP’nin aday çıkarmadığı bir ortamda AK Parti’nin ilçeyi kazanma iddiası yükseliyor. İYİ Parti’nin de rüştünü ispat etmek için yola çıkacağı düşünüldüğünde CHP’nin dikey bölgelerde yaşayan merkez sağ, liberal ve seküler seçmeni bu partiye kaptıracağını görmek zor değil. HDP’nin aldığı 39 binlik oy, CHP’yi rahatlatabilir; ancak böylesi bir ittifakın CHP için başka açmazlar yaratabileceği kesin.

Geriye tek seçenek kalıyor. Karabağlar’da, halka öncülük edebilecek ve her kesimden oy alabilecek bir adayla hareket edilmesidir. İnsanlara yaklaşımında ideolojik duvarların olmadığı ve yukarıda sözünü ettiğimiz her kesimin desteğini alabilecek bir adayla CHP başarılı olabilir.

Polat Manduz, CHP’nin Karabağlar siyasetinde kendini ispat etmiş ve 2014 yerel seçimlerinde de adeta topu kale çizgisinden çekip gole çevirmiş bir siyasetçi. Henüz aday adaylığı süreci başlamadıysa da Manduz’un hafızalarda bıraktığı bu başarı dikkate alınmalıdır.

Polat Manduz’la yaptığım röportajda altını çizmem gereken bir husus var. Manduz’un 2014’ten bu yana heyecanını yitirmediğini ve ilçeyle bağını da koparmadığını söylemem gerek. Bu onun en önemli avantajlarından.

Şüphesiz  Polat Manduz’un dışında da benzer özellikleri ve avantajları olan Kadir Sinan ve Suat Erdil gibi isimler var. Bu isimler başka bir yazının konusudur. Zira, bu köşenin sınırı burada bitti.

Kaynak: Mazlum VESEK

0
0
0
s2smodern
powered by social2s

İletişim

Adres:
Bahçelievler Mahallesi, 505 Sokak No:5/A
Karabağlar
İzmir
35150
Cep Telefonu:
+90 532 403 32 30
https://polatmanduz.com

Sizi Haberdar Edelim