yazdığımız destanı, birlikte yaşayacağız ...

ENGELSİZ YAŞAM

Engelli bireylerin hayata katılım sağlamaları, sokağa çıkabilmeleri bir kentin gelişmişlik düzeyini gösterir. Bir toplumda engelli bireyler varsa, onların hakları da vardır. Belediye başkanlığımızda Karabağlar, engelli bireylerin hayata tam katılım sağladığı bir kent olacaktır. Bunu sağlamak için kuracağımız uzmanlarla ilçemizin bütün sokaklarını fotoğraflayarak, engelli bireyler erişilebilirliğine dair eksiklikleri tespit edeceğiz. Karabağlar'ın bütün sokakları, kamusal alanları engelli bireylerin erişebildiği alanlar olacaktır. Uzman kadrolardan oluşan belediye birimleri derhal oluşturulacaktır.

 

KARPARK


Sosyal Belediyeciliğin hassasiyet göstermesi gereken bir nokta ise engellileri ötekileştirmemektir. Bu nedenle, hazırlanan projelerde engelli çocuk ve yetişkinleri, engeli olmayan diğer insanlarla ayrıştırarak değil birleştirerek bir yaklaşım benimsenmektedir.
Sadece engelli çocukların yararlanacağı bir oyun parkı kurmak doğru bir yaklaşım olmayıp, engelli çocukların, diğer çocuklarla birlikte, yan yana oynayabileceği parkları hayal ediyoruz.
Engelli çocukların yararlanabileceği oyun parkları konusunda da bu bütünlükçü bakış açısının sadece bir bölümünü oluşturuyor. Engelli çocukların da dışarı çıkabilmeleri, diğer arkadaşları gibi çocukluklarını özgürce yaşayabilmeleri için parklarda onlara özel düzenlemeler yapılması hedeflenen projede özel ihtiyaç giderme yerleri de mevcut olacaktır.
Çocuk oyun alanlarına engelli çocuklar için de oyun aletleri yerleştirilmesi, parka giriş ve çıkışların yetişkin ve çocuk engellilere uygun hale getirilmesi rampa ve gezi yollarının engelli dernekleri ile görüşülerek katılımcı projeler şeklinde gerçekleştirilecektir.
Psikolojik danışmanlık hizmetleri ile yaklaşım ve ilerleme süreçleri tek tek analiz edilecektir.

 

ENGELLİ KONUKEVİ


Belediye olarak devlet birimlerine öncülük ederek, uzman kadroların bulunduğu, ailelerin engelli bireylerini gönül rahatlığı ile bırakabilecekleri, engelli konuk evleri oluşturulacaktır. Bu konuk evlerinde sadece Karabağlar halkının değil, ilçeyi ziyaret eden ailelerin de engelli fertlerini misafir edecek alanlar planlanmaktadır.

 

ENGELLİ AİLE DESTEĞİ


Sosyal belediyecilik gereği olarak , engelli çocukları yada engelli olduğu için evden çıkmayan, engelinden dolayı eve ve çeşitli nedenlerle içine kapanan ve bu nedenle de kilo sorunu yaşayan yurttaşların ailenin belediyemize müracaatında sosyal hizmetler müdürlüğü ekiplerince aile gerek duyduğu gün ve saatlerde destek hizmetleri ailenin evinde verilecektir.
Bu proje engelli vakıf ve dernekleri ile resmi verilere dayanarak ilçemide yaşayan aileler belirlenecektir. İlçe Başkanlığımız ve Büyükşehir Belediyesi rehabilitasyon merkezleri hakkında bilgiler verilip kullanımı sağlanacaktır.

 

ENGELLİLERE SPOR DESTEĞİ


Sosyal Belediyecilik gereği olarak, engelli çocuklar haricinde, engelli olduğu için evden çıkmayan, engelinden dolayı eve ve çeşitli nedenlerle içine kapanan ve bu nedenle de kilo sorunu yaşayan yurttaşları da unutmadık. Psikolojik destekler ve yine engelliler dernekleri ile görüşülerek. Engelliler için tasarlanan için Spor kompleksleri fitness aletleri ile donatılmış park ve yaşam alanları oluşturulacaktır. Böylece engelliler de hem sağlıklı yaşama şansı yakalayacaklar hem de sosyal yaşama katılmış olacaklar.

 

KÜLTÜR VE SANAT

Karabağlar  ilçesinde ikamet eden engelli dostlarımızın sosyal yaşantıya adaptasyonu ve ruhsal gelişimleri için uzman kadro ve yine engelli dernek ve vakıf temsilcileri ile birlikte, el sanatları ve kişisel becerilerini geliştirmeye destek verilecektir. Görsel sanatlar, tiyatro ekipleri, el sanatları, müzik aktiviteleri ve teknolojiye merhaba etkinlikleri düzenlenecektir.

 

0
0
0
s2smodern
powered by social2s